אודות ניב-יה

ניב-יה (הדס) דורבן ז”ל, בן רחל ודוד, היה יוזם הרעיון של תחרויות טכנוראש ואירגן את שתי התחרויות הראשונות – ה”ביצקופטר”, בשנת 1997 וה”נרמוביל” בשנת 1999. ניב-יה היה איש אשכולות ברוך כשרונות רבים ותחרות טכנוראש היא כיום למסורת טכניונית לזכרו.

כבר מילדותו ניכרו בניב-יה תכונות מיוחדות אשר הקסימו את כל רואיו: חן אישי ורגישות לזולת, שיקול דעת ותבונה נדירים לגילו, סקרנות רחבת אופקים, אופי נדיב ואהבה ללא גבולות למשפחה ולחברים. כנער עתיר כשרונות למד וניגן על חליל צד ובנה דגמי טיסנים והטיסם מגיל צעיר מאוד. בתקופת לימודיו בתיכון פיתח היכרות מעמיקה עם עולם התעופה, תחום הרובוטיקה, והתעמק בהמצאות מיוחדות ופטנטים.
עם סיום התיכון התקבל ניב-יה כסטודנט להנדסת אווירונוטיקה וחלל בטכניון, במסגרת העתודה האקדמית. במהלך לימודיו כיהן כנציג הסטודנטים וחבר ועד הפקולטה, חבר מערכת וכתב בעיתון הסטודנטים “קולי”, כתב ושיחק בתיאטרון הסטודנטים. עבד למחייתו כנגן, במתן שעורים פרטיים וכמדריך בכיר לטיסנאות. בשנת 1997 הגה, יזם וארגן את תחרות ה”ביצקופטר”, שנתיים לאחר מכן ארגן את תחרות ה”נרמוביל” ובכך התווה דרך לתחרויות טכנוראש.

עם תום לימודיו התגייס לצבא וסיים קורס קצינים והשלמה חיילית כקצין מצטיין. במקביל לשרותו בענף תיכון אווירונוטי בחיל-האוויר החל את לימודי תואר שני בטכניון והמשיך בפעילות חברתית קהילתית במסגרות התנדבותיות שונות. פרוייקט הנדסי אותו הוביל ניב-יה בצבא נבחר לעבודה מצטיינת בחיל-האוויר לתקופה 2000-2001, וניב-יה עצמו נבחר לקצין מצטיין לתקופה 2001-2002.

ניב-יה הותיר אחריו בכתובים שפע של רעיונות וחלומות לעתיד, כולל רשימת אתגרים לתחרויות טכנוראש, ומחשבות לכתיבת ספרים. חבריו אומרים כי “יש זמן ויש ‘זמן ניב-יה’… אף אחד מאתנו לא יודע מה זה בדיוק מיצוי החיים, אבל נדמה היה שניב-יה יודע בדיוק”.

מהו הטכנוראש

תחרות הטכנוראש, באדיבות ד”ר רוב שילמן (ד”ר בוב) ולזכר ניב-יה דורבן יוזם התחרות, הינה תחרות הנדסית-יצירתית, הנערכת מידי שנה כמסורת בטכניון חיפה.
בכל תחרות מוצגת משימה הנדסית חדשה, עבורה נדרש למצוא פתרון מיטבי העומד בדרישות.

הפתרונות השונים מוצגים באירוע רב- משתתפים הנערך בלב הקמפוס. הפתרונות נבחנים ע”י צוות מדענים ומהנדסים בכירים, ע”פ מדדים הנדסיים מוגדרים. הפתרונות הנבחרים מזכים את בעליהם בפרסים יקרי ערך.

יוזם רעיון תחרויות הטכנוראש הוא ניב-יה דורבן ז”ל.
 
טכנוראש 2014

בחזית מדע החלל ומחקרי NASA כיום עומד פרויקט “סולם יעקב”. במסגרת פרויקט זה קיימת שאיפה
להקים תחנה גיאו-סטציונרית אשר תרחף בחלל, כך שהיא תמצא באופן קבוע מעל נקודה מסוימת בכדור
הארץ. כשם שיעקב חלם על “סולם המוצב ארצה וראשו מגיע השמימה”, כך מיועדת התחנה להיות היעד של
כבל עליו תנוע מעלית לחלל. זאת במקום ההגעה לחלל ע”י שיגורי מעבורות, מתכונת יקרה ומסוכנת.
האתגרים רבים. השאיפה היא לייצר את כבל המעלית מחומרים מרוכבים אשר יצליחו לעמוד במתיחות
האדירה שנובעת מהמשקל העצמי של כבל באורך 01 ק”מ.
בתחרות הטכנוראש 4102 נתמודד עם האתגר להרים לגובה “תחנת החלל” משקל שיוכל להוות את “משקולת
המעלית” אשר תוכל להרים מעלה את מעלית החלל בכוח הגרביטציה בלבד.

את כתב המשימה והתקנון ניתן לקרוא כאן.
הרשמה לתחרות, פרטים נוספים על התחרות, ומידע נוסף, ניתן למצוא באתר הרשמי.

לשאלות נוספות ניתן לפנות לרכז טכנוראש במייל: technorosh@asat.technion.ac.il