משואה לתקומה – אירועי יום השואה ויום העצמאות 23-25.04

יום ראשון – 23.4.17, בשעה 19:00 בערב:

מועדון ההרצאות IQ מארח את פרופ’ נעימה ברזל, בהרצאתה:

“המשמעות ההיסטורית של תופעת חסידי אומות העולם”.

בהרצאתה, פרופ’ נעימה ברזל תתמקד במאפייני מעשי ההצלה בתקופת השואה, על בסיס השוואתי בין מדינות וקבוצות חברתיות שונות. ההרצאה תבחן את השאלה “האם ניתן לאפיין תכונות אישיות של אנשים שהחליטו להציל יהודים?”. בחלקה השני, ההרצאה תעסוק במיקומה של תופעת הצלת היהודים בתקופת השואה בתרבות הזיכרון בחברה הישראלית. פרופ’ ברזל הינה פרופסור להיסטוריה, לימדה במכללת אורנים ובאונ’ חיפה, חקרה ופרסמה ספרים ומאמרים בתחום חקר תקופת השואה ותרבות הזיכרון.


יום שני – 24.4.17, בשעה 20:00 בערב:

הקרנת הסרט “רשימת שינדלר”, המספר את סיפורו האמיתי של התעשיין הגרמני אוסקר שינדלר, שהעסיק יהודים במפעל שהיה בבעלותו בתקופת השואה ועסק בהצלתם מידי הנאצים. בשנת 1993 הוכר שינדלר בידי מדינת ישראל כחסיד אומות עולם, ובאותה השנה יצא הסרט של סטיבן ספילברג, שזכה באוסקר עבור “הסרט הטוב ביותר”.


יום שלישי – 25.4.17, בשעה 19:00 בערב:

מועדון ההרצאות IQ מארח את רון בן ישי, בהרצאתו:

“ישראל ב-2017, הישגים ואתגרים”.

בהרצאתו, יעסוק בן ישי במצב הנוכחי של מדינת ישראל מבחינה מדינית ובטחונית, בהישגים העיקריים של המדינה בשנה החולפת ובמבט קדימה, בדגש על האתגרים הצפויים למדינה בשנה הקרובה. רון בן ישי הינו אל”מ במיל’, זוכה צל”ש הרמטכ”ל במלחמת יום הכיפורים, כיהן כמפקד גלי צה”ל, וכעורך הראשי של עיתון “דבר”. כיום משמש כפרשן לענייני ביטחון וכתב בכיר למשימות מיוחדות ב”ידיעות אחרונות”.